موزه های زیاد و با ارزش و دیدنی در شهر وجود دارد. یکی از این موزه های مهم، موزه سینما تهران می باشد. بسیاری از آثار ارزشمند سینما و تجهیزات قدیمی مربوط به هنر را می توانید در آن مشاهده کنید.

                       موزه سینما

تاریخچه باغ فردوس:

موزه سینمای تهران در باغ فردوس تهران واقع می باشد.

باغ فردوس به دستور محمد شاه قاجار ساخته شده است. سال ساخت آن ۱۲۶۴ هجری شمسی می باشد. بعد از مرگ او مقداری از کارهای ساخت این باغ ناتمام ماند. سرانجام در زمان ناصرالدین شاه کار ساخت آن به اتمام رسید. سپس او باغ را به عنوان هدیه عروسی به دخترش داد. دوران پهلوی این باغ و عمارت زیبا و با شکوهش برای برگزاری جشن های ملی و جشن های هنری مورد استفاده قرار می گرفت.

موزه سینما

معرفی موزه:

این موزه دارای تالارهای می باشد که آثاری به جا مانده از تاریخ سینمای ایران را نمایش می دهد. این آثار فرهنگی و سینمایی از آغاز هنر و صنعت سینما تا به امروز را نشان می دهد. در این موزه پوستر ها، عکس ها، یادگارها و دستاورد های هنرمندان و افتخارات سینما که شامل شخصیت های سینمایی مانند دوبلور ها و فیلمسازان و نیز پشت صحنه فیلم های بزرگ دیده می شود. همچنین نخستین تجهیزات سینمای ایران توجه همه بازدید کنندگان را جلب می کند.

این موزه از سال ۱۳۷۳ برای حفظ آثار سینمای ایران پا گرفت. و در سال ۱۳۷۷ به همت بسیاری از هنردوستان نظیر زنده یاد عزت الله انتظامی و زنده یاد عباس کیارستمی تاسیس شد.

تالارهای موزه:

این موزه دارای ۹ نمایشگاه دائمی می‌باشد.

 • در یکی از تالارها به نام تالار آغازگران، اولین تجهیزات سینمای ایران در آن قرار گرفته است.
 • تالار بعدی تالار صدا و دوبله موزه سینما است. در آن می توان تاریخ دوبله سینمای ایران را به وضوح لمس کرد. به این دلیل که تجهیزات قدیمی مربوط به هنر و صنعت دوبله و صدا برداری را می توان در آن دید.
 • تالار تماشا خانه موزه سینما هم پوستر و عکس های پرفروش فیلم های دهه ۳۰ و ۴۰ را در خود جای داده است.
 • تالار معاصران هم حدود ۷۰۰ پرتره عوامل برتر سینمای کشورمان را در معرض دید عموم قرار داده است.
 • بعدی تالار علی حاتمی است که در آن مجسمه و یاد بود هایی از او پدیده می شود. این تالار در اصلی ترین بخش عمارت یعنی شاه نشین آن واقع شده است. تالار جوایز باغ فردوس که ارزشمندترین جوایز در تاریخ سینمای کشورمان را از جشنواره های جهانی مانند برلین و کن و … به نمایش گذاشته است.
 • همچنین سه سالن نمایش به نام های سالن فردوس، سالن تمدن و سالن سینما توگراف میزبان بازدید کنندگان است.

علاوه بر تمام این ها در محوطه موزه سینما مجسمه‌ ای از دانشمند بزرگ ایرانی به نام ابن هیثم قرار گرفته است. وی در کتاب المناظر خود اصطلاح اتاق تاریک را که آغاز تحول در عکاسی بود به کار برده است.

 

مشخصات:

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش، باغ فردوس

شماره تلفن: ۲۲۷۰۵۰۰۵-۰۲۱ و  ۲۲۷۰۵۰۰۹-۰۲۱

اینستاگرام: irancinemamuseum

هزینه ورودی:

 • برای افراد ایرانی ۵۰۰۰ تومان
 • برای دانشجویان یا گروهی ۳۰۰۰ تومان
 • برای افراد غیر ایرانی ۲۰۰۰۰ تومان

ساعات بازدید: یکشنبه تا جمعه از ساعت ۹ صبح الی ۱۸ عصر

 • آخرین زمان فروش بلیت ۱۷:۱۵ می‌باشد.
 • تعطیلات موزه سینما شنبه ها و ایام سوگواری می‌باشد.

 

اگر قبلاٌ از این مکان بازدید کرده اید، خواهشمندیم تجربه خود را با سایر کاربران آسان گردش در میان بگذارید.