امامزاده داوود تهران در شمال غرب شهر قرار دارد و یکی از مکان‌های محبوب زیارتی و سیاحتی پایتخت محسوب می‌شود.

امامزاده داوود تهران

معرفی:

امامزاده داود به‌دلیل موقعیت خوب از منظر دسترسی و آب‌وهوا، از جاهای دیدنی تهران برای گردشگری است. این امامزاده در ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۱۵ هجری شمسی و با شماره ۲۵۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.. بنای امامزاده در نگاه کلی از دو مسجد تشکیل شده است که هر دو به بقعه امامزاده در قسمت میانی منتهی می‌شوند. بقعه هشت ضلعی که دارای سردابی در قسمت زیرین است، در زمان صفویه ساخته شد؛ اما بنای اصلی آرامگاه در زمان قاجاریه احداث شد و توسعه یافت. به در ورودی امامزاده هشت بیت شعر نوشته شده است. در این شعرها، نام فتحعلی شاه به وضوح به چشم می‌خورد و این نکته را می‌رساند که آرامگاه در زمان این شاه قاجاری ساخته شد.  این امامزاده دارای ضریح ساده میباشد که به ضریح جعفری شهرت دارد، طول و عرضی به‌ترتیب برابر با ۲٫۵ متر و ۱٫۳۰ متر دارد. پیکر مطهر حضرت امامزاده داوود (ع) در این سرداب مدفون است. امامزاده داوود (ع) هم‌اکنون در مالکیت سازمان اوقاف و امور خیریه قرار دارد.

تاریخچه:

در کتاب‌‌ها و منابع، دو شجره از امامزاده داوود (ع) نوشته شده است که می‌گویند، ایشان از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) هستند و شجره‌شان با ۱۱ پشت به این امام بزرگوار می‌رسد. سال تولد ایشان حدود ۴۴۰ هجری قمری و شهادتشان حدود سال ۴۸۰ هجری قمری برآورد شده است. امامزاده داوود (ع)، شخصی دانشمند، زاهد و نمازگزار بوده است. ایشان با همدستی فردی به نام «نجیم گبر» و یکی از دراویش روستای کن به شهادت رسیده است.

اماکن تفریحی مجاور:

جاده کن-سولقان یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های سفر به امامزاده داوود (ع) است که شامل جاده‌ای پرپیچ‌و‌خم در منطقه کن می‌شود. در این مسیر که ۴۵ دقیقه‌ طول می‌کشد، شاهد مناظر سرسبز و چشم‌اندازهای زیبایی خواهید بود. مسیر دیگر، جاده قدیم امامزاده داوود (ع) در منطقه فرحزاد به طول ۱۵ کلیومتر است که آسفالت نیست و بیشتر مناسب افراد علاقه‌مند به مسیرهای پیمایشی است. در مجاورت این مکان زیارتی اماکن های زیر وجود دارد:

اماکن زیارتی مجاور:

  • امام‌ زاده صالح
  • امام زاده هاشم
  • امامزاده یحیی
  • امامزاده عین علی و زین علی

امامزاده داوود تهران

بهترین زمان سفر به امامزاده:

فصول بهار و پاییز و تابستان برای گردشگری و طبیعت‌گردی در امامزاده داوود (ع) مناسب هستند. امامزاده داوود (ع) معمولا زمستانی سرد و پربرف دارد و با وجودی که مناظر سپید کوهستان و جاده آسفالت، سفر در زمستان را نیز جذاب می سازد؛ هوای سردی را باید تحمل کنید.

نکات بازدید از این مکان:

  • امامزاده داوود (ع) دارای پارکینگ است و می‌توانید خودروی خود را در جای مطمئنی پارک کنید.
  • ورود به این امامزاده مشابه سایر مکان‌های مقدس مستلزم رعایت شئونات اسلامی است.

آدرس:

مسیر اول: بعد از فلکه دوم شهران به سمت مسیر سولقان یک ساعته با ماشین آن را طی کنید.

مسیر دوم: از جاده فرحزاد پس از 15 کیلومتر که در این مسیر حرکت کردید به تپه سلام می‌رسید.

 

برای اطلاعات بیشتر از شهر تهران و مکان های زیارتی دیگر با آسان گردش همراه شوید.

 

>